…A tak hned po státních zkouškách jsem se vypravila do Říma. Věcného města krásy, alta módy, divadel, kina a samozřejmě kostýmů. V Římě jsem se seznámila s kostymní návrhářkou Annou Lombardi a stala jsem se její asistentkou pro film Voice from the Stone. Děj tohoto filmu se odehrává v Toscansku 50.let. A takto jsem měla možnost spolupracovat s nejznámějšími kostymovymi domy a archivy Itálie. Pozorovala jsem jak perfektně jsou zpracované dobové šaty, které se používají ve filmovém průmyslu i dodnes, ale také i tvorbu replik a nesmrtelné krejčovské řemeslo.

Práci asistentky kostymní návrhářky jsem kombinovala s práci pro dvě mladé módní značky – Land Kay v Praze a DressByIt v Římě.

Pro značku Land Kay jsem pracovala jako technický návrhář. Vytvářela jsem siluety pro celou kolekci, která byla zaměřena na autorský potisk látek. Zpracovávala jsem velikostni tabulky, střihy, technické kresby, popisy a technologické popisy postupu pro výrobu.

Ve spolupráci s italskou značkou DressByIt jsem se zaměřovala na střihy a kontrolu výroby. Měla jsem možnost pracovat v největším rodinném ateliéru města Řím.

Postproduction of drawing ( color&pattern in Adobe Photoshop) – film Voice from the Stone

 

Land Kay – technical design (silhouettes& pattern cut)

DressByIt – pattern cut


V sedmnácti se mi úplně změnil život a musela jsem kvůli rodinným okolnostem opustit svou zemi a odjet do Prahy. Měla jsem úplně jiný plán, jenže osud pro mě připravil nečekanou zatáčku v cestě. A jak se vodí – náhodné věci jsou vždy nejlepší. Tak jsem se ocitla v srdci Evropy v neznámém okolí. Začala jsem studovat češtinu na kurzech Karlovy Univerzity spolu s lidmi z 40 různých zemí světa. Každodenně jsem měla mluvit třemi jazyky a poznávat novou kulturu. Čas plynul rychle a za rok mě čekaly přijímací zkoušky na Vyšší odbornou školu oděvního návrhářství.

Talentové zkoušky jsem úspěšně složila a ted’ mě čekalo tvrdé studium a spousta nových zkušeností.

Soutěže výstavy, přípravy k přehlídkám a jejich organizace, vernisáže a charitativní projekty, výhry a prohry, veletrhy a nekonečné čtení a šití, šití, šití. Ve druhém ročníku studia jsem se vypravila na stáž do města Tampere ve Finsku. Přineslo mi to hodně nových poznatků a dovedností. Po návratu jsem pokračovala ve studiu, vytvářela jsem už i vlastní kolekce a veřejně jsem je prezentovala. V posledním ročníku studii jsem zpracovávala kolekci na zakázku pro šéf redaktorku módního časopisu GATE. Výsledkem práce se stalo 5 outfitu. Od casual stylu přes koktejlové šaty až po velké večerní. Má práce byla oceněna, zákaznice spokojená a školu jsem dokončila s vyznamenáním a byla jsem připravena plnit své sny a překonávat další překážky.

 


“Portrét ženy“

Budoucí návrhářka Yarka, 5 let

Ahoj!

Ted’ je na čase povědět něco o sobě a mé práci v rolí módní návrhářky.

Narodila jsem se na jihu Ukrajiny ve městě jmenem Novaja Kachovka. Mé dětství provazovalo hodně slunce, příroda a voňavé jižní ovoce a zelenina. V pěti letech jsem začala chodit na kurz kreslení a v sedmi jsem nastoupila na uměleckou školu. Tam jsem se věnovala grafice, malbě, ale i vymýšlení pohádek a napsání básní. Nejlepší příběhy s ilustracemi později byly publikované v literárních vydáních.

V děvěti létech jsem se přestěhovala s rodinou do Kyjeva. Tam jsem začala studovat ve škole se zaměřením na cizí jazyky. Chodila jsem na různé kroužky a začala jsem se více zajímat o módu a oblečení.

Pozorovala jsem ženy a to jak se oblékají, co jim sedí a nesedí, rozmýšlela jsem nad tím proč zrovna zvolily tu nebo jinou barvu (dělám to i dodnes 🙂 ). V jedenácti jsem začala navštěvovat krejčovský kurz a z časem jsem se začala věnovat počítačové grafice a fotografií. Ve dvanácti jsem mela jasně rozhodnuto, že budu módní návrhářka. A od té doby jsem snila jen o tom abych rychleji nastoupila na College designu. A v patnácti jsem tam začala studovat. Vždy jsem měla zálibu v umění a ted jsem začala navštěvovat více museu a galerií což se poznačilo i na mém vnímání světa vcelku. Přispělo k tomu i cestování. Umění a cestování jsem věrná i dodnes a považuji je za největší zdroje inspirace.